گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۴۱:۰۲
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / اصلاح‌طلبان؛ دوندگانی که بعد از رقیب اجازه دویدن دارند

اصلاح‌طلبان؛ دوندگانی که بعد از رقیب اجازه دویدن دارند

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که مورخ ۲۸ بهمن ۹۴ به چاپ رسیده است. 

از مولفه‌های اساسی یک جامعه دموکراتیک، برخورداری از نظام انتخاباتی درست، شفاف، آزاد و عادلانه است. در یک نظام انتخاباتی معقول و مقبول، باید همه آحاد جامعه، تشکل‌ها، احزاب و اقلیت‌های مختلف بتوانند در پناه قانون و با سازوکار شفاف و درست انتخاباتی بر حقوق موثر و شهروندی خویش دست یابند. سازماندهی صحیح برای مشارکت عمومی در انتخابات و برگزیدن منتخبان و مهم‌تر احساس رضایت از انتخاب خویش، از اصول بنیادین یک انتخابات مقبول است. نظام انتخاباتی زمانی قابل افتخار و دفاع است که هر شهروند بتواند بدون تبعیض و محدودیت‌های نامعقول و بی‌حدوحصر از طرق رای‌گیری آزاد و برابر رای بدهد و انتخاب شود. هم‌چنین در یک فرآیند انتخاباتی صحیح،‌ بهره‌گیری از فرصت‌های انتخاباتی مساوی و برابر،‌لازم و الزامی است. به عبارتی انتخاباتی درست است که متضمن شرایطی باشد که همه نامزدها بتوانند از شرایطی برابر از نظر زمانی،‌رسانه‌ای و برخورداری از حمایت قانون وناظران در صحنه حضور پیدا کنند. بی‌طرفی و عدم جانبداری و دخالت ناظران در یک انتخابات نیز یک اصل عقلی و حقوقی و قانونی پذیرفته شده در جهان است. از همین رو به اشکال مختلف از جمله نظارت پارلمان، دادگاه‌های ویژه و یا یک نهاد بی‌طرف در انتخابات اعمال نظارت می‌شود و از دخالت دولت و حاکمیت‌ها ممانعت به عمل می‌آید. 

بدیهی است در صورتی می‌توان به نتیجه یک نظارت امیدوار بود که نهاد نظارت کننده به هیچ وجه نسبت به نتیجه انتخابات گرایش خاصی نداشته باشد. حال باید پرسید با توجه به نکات پیش گفته وضعیت اصلاح‌طلبان به عنوان بخش مهمی از جمعیت کشور در آستانه ورود به روزهای پایانی انتخابات چگونه است. اصلاح‌طلبان هنوز در شرایط خوف و رجا نسبت به تعیین صلاحیت نامزدهای اصلی خود به سر می‌برند و تکلیف مهره‌های اصلی آنان تعیین نشده است. همچنین فرصت برابر برای رقابت از آنان دریغ شده است و در بلاتکلیفی تعیین لیست‌های خود هستند و به تبع آن امکان فراهم کردن اقلام و کالاهای تبلیغاتی مناسب از آنان گرفته شده است.این جناح به مانند دوندگانی هستند که از نظر زمانی بعد از رقیب اجازه دویدن و آغاز مسابقه را آن هم با کمترین انرژی پیدا کردند. اگر چه در حوزه‌های مختلف نامزدهای اصلاح‌طلب وجود دارند اما آنان هم‌وزن و هم‌سطح رقبای خود نیستند و نیروهای اصلی و چهره‌های معروف آنان از حضور در رقابت‌ها بازمانده‌اند. با این شرایط آیا مردم از نتیجه انتخابات رضایت خواهند داشت.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا