گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۳:۴۶:۴۷
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / بازخوانی شعارهای انقلاب در باره نقش «مردم»

بازخوانی شعارهای انقلاب در باره نقش «مردم»

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که مورخ ۲۵ بهمن ۹۴ به چاپ رسیده است.

حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان داوطلب پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در رسانه ملی به شش سال سانسور و عدم حضور وی و گفت‌وگوی مستقیم با مردم پایان داد تا بعد از سال‌های متوالی «مونولوگ» و تخریب شخصیت آیت‌الله هاشمی فرصتی برای بیان دیدگاه‌ها و دفاع از انقلاب و نظامی که خود از بانیان اصلی آن به شمار می‌آید، فراهم شود.

محورها و رئوس اصلی سخنان هاشمی در این گفت‌وگوی بیست دقیقه‌ای حاوی نکات مهم و ارزشمندی بود که بازخوانی آنها در سالگرد انقلاب با توجه به رهنمودهای موثر آن، می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. آیت‌الله هاشمی در این گفت‌وگو بر دو واژه جمهوریت و اسلامیت تاکید ورزید تا این مهم را به افکار عمومی منتقل کند که این دو ضلع مهم و موثر انقلاب باید همگام و همراه همدیگر باشند و هرجایی که انحراف یا کج‌روی در مسیر هرکدام از آنها اعم از اسلامیت و جمهوریت پیش آید، انقلاب از مسیر اصلی خارج شده است.

متاسفانه در سال‌های گذشته رویکردی در بخش‌هایی از نظام حاکم شده که بر خلاف تاکید حضرت امام خمینی بر موضوع مردم و جمهوریت نظام، هیچ جایگاهی برای مردم در حاکمیت متصور نیست و نقشی زینتی و تشریفاتی برای مردم در مشروعیت نظام قائل می‌شود؛ تقویت این رویکرد در سیاست داخلی عواقب و پیامدهایی را درپی داشته که نارضایتی‌ها و دلسردی‌های بخش زیادی از جامعه و نخبگان از آرمان‌های اصلی انقلاب بخشی از این تبعات است.

بی‌تردید رد صلاحیت گسترده تعداد زیادی از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان متاثر از رویکردی است که نگاهی حق‌پندارانه و قیمومیتی در عرصه سیاست دارند و هیچ‌گونه حق و حقوقی را برای کسانی که متفاوت از آنان فکر می‌کنند و حتی دغدغه نظام، انقلاب و اسلام دارند، قائل نیست. تقویت این رویکرد در سال‌های گذشته باعث شده است تا بخش زیادی از نخبگان و نیروهای متخصص و کاردان جامعه به دلایل مختلف از صحنه سیاست‌ورزی و تصمیم‌گیری کنار گذاشته شوند و به موازات آن مهم‌ترین عنصر توسعه پایدار یعنی نیروی انسانی متخصص و سرمایه اجتماعی نادیده گرفته شوند.

یکی دیگر از محورهای اصلی سخنان هاشمی در رسانه ملی تاکید ایشان بر حضور حداکثری مردم در انتخابات بود. هاشمی که برگزاری انتخابات متعدد در ایران بعد از پیروزی انقلاب را نماد جمهوریت و مردمی بودن نظام می‌داند، با درک شرایط خاص منطقه و نظام بین‌الملل، حضور گسترده مردم را راه برون‌رفت از این وضعیت می‌داند. تاکید وی بر حضور مردم در انتخابات به رغم حوادث و اتفاقاتی که در دوره‌های مختلف انتخابات بر ایشان گذشته است، حاکی از اعتقاد ایشان به نقش و جایگاه مردم و دلسوزی ایشان نسبت به انقلاب و کشور

است. 

آیت‌الله هاشمی در سال‌های گذشته با بداخلاقی‌ها و غرض‌ورزی‌های متعددی روبه‌رو بوده که هرکدامشان می‌توانست باعث جدایی ایشان از انقلاب شود؛ اما ایشان به دلیل نقشی که در شکل‌گیری این انقلاب داشته و تعهد و مسئولیتی که در تداوم آن احساس می‌کند، با وجود همه سختی‌ها و مرارت‌ها خود را پایبند به قانون و متعلق به انقلاب می‌داند و همچنان بر عهد و پیمان خود پابرجاست و مثل او نسبت به مدعیان انقلاب، مثل مادر و دایه بوده است.

چنین رفتارهایی از سوی هاشمی برای نسل جوان که تمایل بیشتری به رفتارهای هیجانی و تصمیم‌گیری در فضای احساسات دارد،می‌تواند راهگشا باشد. بدیهی است تداوم مسیر توسعه سیاسی و گذار به سمت دموکراسیزاسیون علاوه بر برخورداری از نخبگان تحول‌خواه و دموکرات، به حامیانی عقل‌گرا، معتدل و خردورز که از راه صبر و مدارا، تساهل و تسامح و آموزش این روند را پیگیری می‌کنند، نیاز دارد و کنش‌های منطقی و رفتارهای عاقلانه هاشمی در رویدادهای سیاسی می‌تواند الگویی برای این قشر به شمار آید.

سخنان هاشمی در رسانه ملی بعد از چندین سال غیبت همچنان بوی اعتدال و عقلانیت می‌داد؛ او سیاستمداری مجرب و کاردان است که همچون کنش‌گری فعال مسئولیت مدنی و سیاسی خویش را ایفا می‌کند. او در همه این سال‌ها ثابت کرده است که نه در برابر تخریب‌ها و ناداوری‌ها و نامهربانی‌ها تسلیم می‌شود و نه با رفتارهای احساسی و خارج از قاعده قواعد بازی را نادیده می‌گیرد. 

امید می‌رود مردم آگاه ما با رای به کسانی که به افق فکری و منش و رویکرد اعتدالی و عقلانی هاشمی نزدیک‌تر هستند، کمک کنند تا وی بتواند در موضع مهم خبرگان نقش سازنده و تاریخی خود را به خوبی ایفا کند.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا