گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۰۹:۰۷
آخرین خبرها

مجلس ناقص

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که مورخ ۲۰ بهمن ۹۴ به چاپ رسیده است. 
تقارن ایام پیروزی انقلاب اسلامی با روزهای برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، نگاه‌ها را به رهنمودها و دغدغه‌های معمار کبیر انقلاب درباره مجلسی توانمند و کاردان معطوف می‌کند. یکی از انتقادات اصلی امام خمینی(ره) در دوران مبارزه، انتقادهایی بود که نسبت به مجلس شاهنشاهی وارد می‌کرد، به طوری که در سخنرانی تاریخی حضرت امام در روز دوازدهم بهمن در بهشت‌زهرا بیش از ۳۰بار واژه مجلس را تکرار کردند تا اهمیت و محوریت مجلس در نظام جمهوری اسلامی را بر همگان آشکار سازد.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) تاکید زیادی بر شکل‌گیری مجلسی قوی و کارآمد با حضور طیف‌های مختلف سیاسی و علایق و سلایق متفاوت داشتند که مجلس اول و همچنین مجالس دوم و سوم سندی بر این ادعاست. در همین باب نقل قول صریحی از حضرت امام درباره ضرورت حضور رویکردهای متفاوت در مجلس وجود دارد:«البته دو تفکر هست باید هم باشد، دو رای هست، باید هم باشد، سلیقه‌های مختلف باید باشد، لکن سلیقه‌های مختلف اسباب این نمی‌شود که انسان با هم خوب نباشد… 

اگر در یک ملتی اختلاف سلیقه نباشد این ناقص است، اگر در یک مجلس اختلاف نباشد این مجلس ناقص است».

اکنون و در شرایطی که دهه چهارم پیروزی انقلاب اسلامی را پشت سر می‌گذاریم و ملت ایران برای دهمین بار برای تشکیل مجلس پای صندوق‌های رای حاضر می‌شود، اهمیت رهنمودها و منویات معمار کبیر انقلاب باید مورد توجه دست‌اندرکاران انتخابات قرار گیرد.

تردیدی نیست مجلس به عنوان یکی از قوای سه‌گانه نظام جمهوری اسلامی نقشی موثر و بی‌بدیل در تداوم حیات جمهوری اسلامی و برون‌رفت از چالش‌های پیش‌رو دارد و حضور نمایندگانی با تجارب مدیریتی مختلف، تخصص‌های به‌روز و کارآمد، گرایش‌های فکری و اعتقادی متفاوت در چارچوب نظام و ویژگی‌های شخصیتی مورد وثوق و قابل‌ اعتماد می‌تواند بستر تحقق این هدف والا را فراهم کند.

مجلس شورای اسلامی متشکل از کمیسیون‌های تخصصی مهم و تاثیرگذاری است که انتخاب آگاهانه مردم برای انتخاب نمایندگانی متخصص و متعهد، دولت و نظام را در رفع بحران‌ها و مسائل پیش روی مردم و نظام یاری می‌دهد. شرایط خاص ایران در دوران پسابرجام، وضعیت پیچیده منطقه و منازعات و اختلافات داخلی همسایگان، مشکلات اقتصادی از قبیل رکود، تورم، مسکن و بیکاری، تشدید ناهنجاری‌های اجتماعی و معضلات هویتی، مشکلات متعدد زیست‌محیطی، کمبودها و مطالبات بهداشتی، درمانی و پزشکی و بسیاری از موضوعات و مسائل جامعه در گرو تشکیل مجلسی قوی و موثر است که رسالت دست‌اندرکاران، مسئولان، نهادهای نظارتی و افکار عمومی را سخت‌تر می‌کند.

از سوی دیگر مجلس به مثابه آینه تمام‌نمای جامعه باید تبلوری از اقشار، افکار و بخش‌های مختلف جامعه باشد تا آحاد جامعه احساس کنند در مهم‌ترین رکن قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری کشور جایی برای دیده‌شدن و گوشی برای شنیده شدن دارند. پربیراه نیست در شرایطی که قانون اساسی در رویکردی کلان‌نگر و تکثرپذیر به بسیاری از اقلیت‌های دینی و مذهبی کشور حقی را در مجلس برای آنان قائل شده و نمایندگانی از سوی اقلیت‌های دینی در مجلس حضور دارند، گرایش‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی فعال در چارچوب نظام که گاهی جامعه گسترده‌ای از شخصیت‌ها، نخبگان، دانشجویان و طبقه متوسط شهری را نمایندگی می‌کنند نیز این حق را برای خود قائل باشند که در انتخابات حقی برای انتخاب و حضور موثر داشته باشند.

سرمایه اجتماعی و نیروی انسانی کارآمد و متخصص به عنوان بزرگ‌ترین مزایای نظام جمهوری اسلامی ایران و یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های توسعه پایدار در گرو عملکرد مسئولان و انتخاب مردم است. انتظار می‌رود در روزهایی که دغدغه‌ها و رهنمودهای امام خمینی(ره) به دلیل تقارن با روزهای پیروزی انقلاب مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارد، از ویژگی‌ها و عناصر تشکیل مجلسی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران غافل نشویم و بخش زیادی از سرمایه اجتماعی عظیم و دلسوزی که وارد عرصه انتخابات شده‌اند را با برخوردهای سلبی و سخت‌گیرانه از نظام و انقلاب نرنجانیم. بسیاری از چهره‌ها، شخصیت‌ها و داوطلبانی که این روزها امکان عبور از فیلتر نهادهای نظارتی را نداشته‌اند از چهره‌های موثق و مورداعتمادی هستند که در دوران مبارزه و نهضت انقلاب، هشت سال جنگ تحمیلی، شرایط سخت بازسازی کشور در زمان جنگ و تحریم و در مناصب و موقعیت‌های مختلف اعتماد، حسن‌نیت و دلسوزی خودشان را اثبات کرده‌اند و شایسته نیست به دلیل برخی اختلاف‌نظرها در روش‌ها و برنامه‌ها مهر بی‌اعتمادی و نامحرم بودن بر سینه آنها حک شود. 

مردم و افکار عمومی در طول این روزها و در ادوار مختلف نشان داده‌اند برای خلق حماسه‌های ماندگار آماده‌اند به شرطی که مسئولان و تصمیم‌گیران نظام نیز با رفتاری عقلانی و منطقی شرایط مشارکت گسترده و حضور حداکثری را فراهم کنند. مجلس مورد قبول امام و انقلاب این روزها در گرو تصمیمات نهادهای نظارتی و دست‌اندرکاران انقلاب است، انتظار می‌رود در روزهایی که بیش از همیشه نام و یاد و منش امام در جامعه جاری وساری شده است، برای تشکیل مجلسی که صلابت و ثبات نظام و رضایت و لبخند مردم را به همراه داشته باشد، تلاش کنیم تا در تطابق با دغدغه‌ها و رهنمودهای معمار انقلاب مجلسی ناقص نباشد.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا