گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۵۱:۵۰
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / اولویت انتخاباتی اصلاح‌طلبان

اولویت انتخاباتی اصلاح‌طلبان

آنچه می خوانید متن یادداشتی در روزنامه آرمان امروز به قلم ولی الله شجاع پوریان است که  مورخ ۱۱ بهمن ۹۴ به چاپ رسیده است.

تاکید اصلاح‌طلبان بر حضور حداکثری در انتخابات به این دلیل است که شرکت در انتخابات فرصتی ملی وحرکتی در چارچوب قانون اساسی است. از آنجا که عملکرد اصلاح‌طلبان در چارچوب قانون اساسی است، لذا طیف اصلاح‌طلب نباید فرصت حضور در عرصه انتخاباتی را از دست دهد. متاسفانه گاه شاهدیم افراد با وجود لیاقت، شایستگی و مدیریت کارآمد در سیستم اداری کشور مورد توجه قرار نگرفته‌اند. همچنین نگاه به ادوار انتخابات مجلس گویای این حقیقت است که تحریم انتخاباتی ابزار کارآمد و کارسازی برای نشان دادن قهر سیاسی یا اعتراض مدنی نیست. به نظر می‌رسد اعتراض مدنی ضریب مشارکت در انتخابات را به میزان اندکی تغییر می‌دهد چراکه در حوزه‌های کوچکتر مولفه‌های قومی، محلی و عوامل متعدد دیگری خارج از اراده و نگاه سیاسی، عامل حضور مردم در پای صندوق‌های رای است و این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا مشارکت انتخاباتی مردم معدل انتخاباتی بالایی را به خود اختصاص نمی‌دهد. نکته دیگر اینکه با وجود عدم تایید بسیاری از کاندیداهای اصلاح‌طلب-برخلاف جریان اصولگرا که اکثر نامزدهایش تایید شده‌اند-اصلاح‌طلبان در جهت تحریم انتخابات عمل نکرده‌اند و با تمام وجود در انتخابات شرکت خواهند داشت. این بدان معناست که اصلاح‌طلبان قصد ندارند با وجود این که کاندیداهای بسیار کمتری نسبت به اصولگرایان دارند، عرصه انتخابات را به رقیب واگذارند. نکته اساسی این است که تلاش طیف اصلاح‌طلب در جهت اصلاح و بهبود وضعیت موجود، ازطریق لابی‌های فردی، حزبی، تشکیلاتی و دولتی است. حتی اگر در این وضعیت، در گزینش افراد تغییر محسوسی رخ ندهد، با این حال لازم است در این شرایط کنش سیاسی و اجتماعی در انتخابات حفظ شود. همچنین باید تلاش نمود از میان کاندیداها افرادی شایسته و کارآمد که فعالیت آنها در جهت منافع ملی است، مورد شناسایی و انتخاب قرار گیرند. چرا که شاهد هستیم رفتارهای گذشته برخی که توام با درشت‌گویی، تهاجم و تنش‌زایی بود روابط و منافع ملی ما را مورد آسیب قرار داد و نتیجه این سخنان نسنجیده از دست رفتن فرصت سرمایه گذاری و بهبود اقتصاد ملی در کشور شد. کافی است به یاد آوریم که مدیریت ناکارآمد برخی دولتمردان دولت‌های نهم و دهم چه آسیب‌هایی به مصالح کشور وارد کرد. در مقابل این رویکرد، رفتار دولتمردان تدبیر و امید قرار دارد که نشان دادند افراد معتدلتر و عاقل‌تری که قادر به درک مسائل و مشکلات و منافع ملی کشور هستند، باید در اولویت انتخاب قرار گیرند و چنین افرادی در طیف اصلاح‌طلبان مورد توجه ویژه قرار دارند. چنانچه به هر دلیلی حضور افراد جریان سیاسی اصلاح‌طلب در انتخابات آتی از این طیف دریغ شود، با این حال اولویت انتخاباتی اصلاح‌طلبان در جهت گزینش افرادی است که منافع ملی را بر منافع حزبی ترجیح می‌دهند. چراکه این شخصیت‌های کارآمد به دنبال مصالح ملی کشور و جلوگیری از ایجاد چالش و مشکلات برای کشور هستند.

*

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا