گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۳:۴۴:۳۷
آخرین خبرها
خانه / آرشیو اخبار / روزنامه همدلی / هزینه های طولانی شدن برجام

هزینه های طولانی شدن برجام

آنچه می خوانید متن سرمقاله روزنامه همدلی مورخ ۱۹مهر ۹۴ به قلم ولی الله شجاع پوریان است.

ماجرای بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی و تشکیل کمیسیون ویژه برجام چنانچه پیش بینی هم می شد با اقدامات نمایندگان مخالف دولت با حاشیه هایی مواجه شده است، ترکیب و رویکرد منفی کمیسیون برجام در ارایه گزارش نهایی و البته عدم تصویب طرح دوفوریتی مجلس درباره توافق هسته ای در صحن علنی حکایت از روزهای سخت دولت درمواجهه با مجلس درباره توافق هسته ای دارد؛ مجلسی که نشان داده است در دیگر عرصه ها نیز تمایلی برای همکاری و همراهی با دولت برآمده از رای مردم ندارد و با پروژه استیضاح، سوال و کارت زرد مبنای خود را بر انتقام و ستیز با آن قرار داده است. واقعیت این است که دکتر روحانی و دستگاه دیپلماسی کشور بعد از ۱۸ ماه مذاکره دشوار و نفسگیر توانستند رونده پیچیده و طولانی هست های کشورمان را به سرانجام برسانند و ایران تا ۲۶ مهرماه فرصت دارد تا نظر نهایی خود را درباره برجام اعلام کند. انتظار جامعه از مجلس این است که نمایندگان به دور از رویکرد جناحی و حزبی به بررسی کارشناسی ابعاد مختلف برجام می پرداختند و از رفتار سیاسی و حزبی در این موضوع فاصله بگیرند، اما در هفت ههای اخیر شاهد برخوردهایی از سوی نمایندگان تندرو هستیم که نشان می دهد برخی نمایندگان متاسفانه منافع حزبی و جناحی را بر منافع ملی ترجیح می دهند چنانچه تعداد مشخصی از نمایندگان وابسته به یک جریان خاص علم مخالفت با برجام در مجلس را بر دوش گرفته اند. چنین برخوردهایی از سوی نمایندگان مخالف دولت باعث شده است تا فضای روانی و اقتصادی مثبت ایجاد شده پس از توافق وین تحت تاثیر قرار گیرد که تاکنون افزایش مجدد نرخ ارز و تردید مجدد سرمایه گذاران خارجی برای ورود به اقتصاد ایران از نتایج آنی این رفتارها بوده است.

گرچه بررسی برجام حق قانونی نمایندگان مجلس است اما مردم نیز انتظار دارند نمایندگان در اسرع وقت و به دور از برخوردهای سیاسی و با منطق کارشناسی پاسخ نهایی خود را اعلام کنند. به استناد اظهارات مسوولین اقتصادی دولت، تاخیر در تصویب برجام روزانه ایران را از دسترسی به دهها میلیون دلار سرمایه محروم می کند. این در حالی است که به دلیل عملکرد منفی دولت گذشته، کشور با بحران اقتصادی شدیدی روبروست و  مادامی که موضوع برجام در کشور نهایی نشود، برو نرفت از این وضعیت دور است، در چنین شرایطی از نمایندگان مجلس انتظار می رود با حساسیت و البته سرعت بیشتری پرونده بررسی برجام در مجلس را به سرانجام برسانند تا هزینه های طولانی شدن آن از جیب مردم پرداخت نشود. سناریوی احتمالی آبستراکسیون نمایندگان مخالف برجام در مجلس نیز گرچه در حد شنیده هاست و بعید است که نمایندگان نیز در این شرایط دشوار کشور به آن اقدام کنند اما نشان می دهد که دولت با موانع و سنگ اندازی های داخلی جدی روبروست و علاوه بر مسیر دشوار اقناع شش کشور غربی باید در جلب رضایت مخالفان داخلی نیز انرژی بگذارد.

متاسفانه پروژه مخالفت با برجام به نمایندگان مجلس محدود نشد و مخالفان دولت تلاش م یکنند از هر فرصتی برای ممانعت از این دستاورد بین المللی استفاده کنند، از جمله درشهرهای مختلف کشور تحصن برگزارکرد ه اند مجموعه اقدامات مخالفان برجام در این روزها نشان می دهد آنان درک درست و منطقی ای از منافع ملی و شرایط فعلی کشور و تنگناها وفشارهای اقتصادی مردم ندارند. آنچه مبرهن است مردم و حتی فعالانعرصه اقتصادی و سیاسی از طولانی شدن و پیچیده شدن پرونده هست های در داخل و خارج به ستوه آمد هاند که نتیجه آن تشدید بی ثباتی و نوسان بازار و اقتصاد کشور بوده و هزینه های بی شماری بر کشور تحمیل کرده است.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا