گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۳:۴۴:۵۰
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / روحانی؛ نیویورک و عصر پساتوافق

روحانی؛ نیویورک و عصر پساتوافق

آنچه می خوانید متن سرمقاله روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که در مورخ ۳۱ شهریور ۹۴ به چاپ رسیده است.
دکتر روحانی بر اساس برنامه‌ریزی قبلی دوم مهر ماه برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک خواهد شد؛ سفری که در صورت برنامه‌ریزی مناسب و هوشمندی دستگاه دیپلماسی می‌تواند دستاوردهای خوبی برای کشور و مردم به دنبال داشته باشد، پیش از این نیز هر یک از روسای جمهوری به تناسب فضای بین‌المللی، ویژگی‌های شخصیتی و شرایط داخلی تلاش می‌کردند با حضور در مجمع عمومی از این تریبون جهانی استفاده کنند. در این میان اما محمود احمدی‌نژاد با هشت بار حضور مداوم در نیویورک و عزیمت پرطمطراق به ویژه گروه دویست نفره در آخر این سال رکورددار و خبرساز شد که متاسفانه در غالب حضورها به دلیل ادبیات غیردیپلماتیک و تنش¬زا، نه تنها منافع ملی تامین نمی‌شد، بلکه باعث تشدید فشارها و تحریم‌های بین‌المللی بر ضد کشورمان و انتقادات داخلی می‌شد. پیش از این مقام معظم رهبری و شهید رجایی در کسوت ریاست جمهوری نیز یک بار حضور در این مجمع را تجربه کرده‌اند و هرکدام موفق شدند پیام ملت ایران را به ویژه در عرصه جنگ تحمیلی و قطع‌نامه ۵۹۸ به گوش سران کشورهای مختلف دنیا برسانند؛ البته آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران هشت‌ساله رییس جمهوری هیچ‌گاه در این مجمع حاضر نشد و رییس دولت اصلاحات نیز با طرح ایده گفت و گوی تمدن‌ها توانست در تعدیل ایران‌هراسی در عرصه جهانی موثر واقع شود.


اما سومین حضور روحانی در نیویورک از جهاتی حائز اهمیت است، اول اینکه بعد از توافق هسته‌ای وین این نخستین بار است که سران کشورهای دنیا دور هم جمع می‌شوند و فرصت مناسبی است تا موضع خود را نسبت به توافق هسته‌ای اعلام کنند. در دوره‌های گذشته پرونده هسته‌ای ایران یکی از موضوعات محوری سران بسیاری از کشورها بود و اکنون که مذاکرات چندین ساله به نتیجه رسیده است، واکنش سایر کشورها به برجام می‌تواند برای دستگاه دیپلماسی ما مهم و قابل توجه باشد. از سویی چینش حضور سران کشورهای مهم برای سخنرانی در مجمع عمومی به گونه‌ای است که دکتر روحانی با اطلاع کامل از مواضع سایر کشورها، می‌تواند مواضع جمهوری اسلامی ایران را بیان کند؛ بر اساس برنامه ریزی صورت‌گرفته ابتدا روسای جمهوری آمریکا، روسیه، چین و فرانسه سخنرانی خواهند کرد و بعد از آن نوبت رییس‌جمهوری ایران فرا خواهد رسید تا در جایگاه حاضر و دیدگاه های خود را طرح کند. از این رو می‌توان گفت دستگاه دیپلماسی کشور می‌تواند با استماع نظرات کشورهای مختلف سناریوهای متناسب را برای سخنرانی رییس‌جمهوری پیش‌بینی کند.


موضوع مهم دیگر احتمال رویارویی روسای جمهوری ایران و آمریکا در سالن برگزاری مجمع عمومی است؛ اتفاقی که در جریان سفرهای پیشین تابوی مواجهه و مذاکره سران ایران و آمریکا را از بین برد و باعث شد شرایط گفت و گو و مذاکره مستقیم میان دو کشور تسهیل شد. حضور همزمان سران ایران و آمریکا اگرچه به مذاکره مستقیم آنها نینجامد، می‌تواند مدخل و مقدمه‌ای برای برداشتن دیوار بی‌اعتمادی میان دو کشور باشد.


هم¬چنین شرایط حساس منطقه‌ای به گونه‌ای است که ضرورت رایزنی ایران با سایر کشورها را بیشتر می‌کند. حضور همزمان سران کشورهای مختلف این امکان را پیش‌روی ایران قرار می‌دهد تا نسبت به یارگیری منطقه‌ای و بین‌المللی موثر اقدام کند؛ درواقع یکی از دغدغه‌های اصلی دستگاه سیاست خارجی در سال‌های گذشته، ممانعت از حضور ایران در مجامع بین‌المللی بوده، در حالی که شرایط به دلیل پایان مناقشه هسته‌ای ایران تلطیف شده و از سویی مواضع دولت یازدهم به ویژه طرح ایده «جهان عاری از خشونت» باعث شده تنگناها و محدودیت‌های پیشین مرتفع شود و باید از این فرصت حداکثر استفاده را کرد.


از سویی مانند همیشه احتمال جنجال‌آفرینی توسط مخالفان دولت در زمان حضور دکتر روحانی در نیویورک است؛ مخالفان دولت در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنند موفقیت دولت را در عرصه‌های داخلی و خارجی کم‌رنگ و با بزرگ‌نمایی نقص‌ها، دولت یازدهم را ناکارآمد جلوه دهند، از این رو تیم اعزامی دولت یازدهم باید همه شرایط پیرامونی این سفر را مدنظر داشته باشند که ضمن استیفای منافع ملی و حضوری اثرگذار در نیویورک، بهانه‌جویی را از مخالفان دولت سلب کند.


ایران کشوری ‌است که خواستار ایفای نقش و جایگاه خود در جامعه بین‌المللی است و رویدادهای جهانی از این قبیل در صورتی که با استراتژی و برنامه‌ریزی صحیح و هوشمندانه همراه باشد، می‌تواند در نیل به این اهداف موثر واقع شود، از سوی دیگر اقدامات مذبوحانه داعش در گسترش خشونت در دنیای اسلام رسالت دفاع از چهره رحمانی دین اسلام را به دوش ملت و دولت ایران می‌گذارد؛ امید است سومین حضور دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل حقانیت اسلام، انقلاب، منافع ملی کشور و لبخند رضایت مردم را ارمغان 

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا