گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ساعت : ۲۳:۳۱:۰۰
آخرین خبرها
خانه / درباره‌ی دکتر شجاع پوریان / زندگی‌نامه‌ی دکتر شجاع پوریان / زندگی نامه‌ی دکتر ولی الله شجاع‌پوریان

زندگی نامه‌ی دکتر ولی الله شجاع‌پوریان

به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان

 

ولی الله شجاع‌پوریان در ۱۴/۵/۱۳۴۱ در منطقه‌ی «چهار دهی» شهر «تشان» در شهرستان بهبهان در استان خوزستان زاده شد. او در یک خانواده‌ی مذهبی و کشاورز پرورش یافت. دوران دبستان و راهنمایی را در روستا گذراند و در سال ۱۳۶۰ در دبیرستان ۱۷ شهریور شهر بهبهان در رشته‌ی «اقتصاد اجتماعی» دیپلم گرفت.
سپس در سال تحصیلی ۱۳۶۱-۱۳۶۰ در رشته‌ی آموزش ابتدایی به مرکز تربیت معلم در «آب‌باریک»ِ شیراز راه یافت. در نیمسال دوم تحصیلی، داوطلبانه از آن مرکز و از طریق تیپ امام سجاد( ع) شیراز به جبهه اعزام گردید و در تاریخ ۱۶/۲/۶۱ در منطقه، عملیاتی « عین خوش » در استان خوزستان مصدوم و جانباز گردید. پس از گذراندن دوران دو ساله درمان و نقاهت در سال۱۳۶۳ در رشته زبان و ادبیات عرب در دانشگاه تهران پذیرفته شده در تیر ماه ۱۳۶۷ دانشنامه لیسانس خود را دریافت کرد. در همان سال تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد رشته مزبور در دانشگاه تهران پذیرفته و در آبان ماه ۱۳۶۹ فارع‌التحصیل شد. پایان‌نامه‌ی او «سیمای قرآن در نهج‌البلاغه» بود که با امتیاز عالی مورد پذیرش واقع گردید.
در سال تحصیلی ۷۰-۱۳۶۹ دوره‌ی دکتری را شروع و در تاریخ ۱۳/۱۰/۱۳۷۳ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. پایان نامه‌ی او «بررسی حکمت عملی در شعر متنبی» بود که با امتیاز عالی پذیرفته شد.
در بهمن ماه ۱۳۶۹ به عضویت هیأت علمی، دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید چمران اهواز در آمد که حاصل فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی او انتشار چندین جلد کتاب و مقالات متعدد دانشگاهی، سیاسی واجتماعی بوده است.
او همچنین عضو نیمه‌وقت دانشگاه آزاد اسلامی آبادان است و تاکنون در کنار تدریس، راهنمایی و مشاوره ده‌ها پایان نامه‌ی علمی را نیز به عهده داشته است.
دکتر شجاع‌پوریان علاوه بر رشته‌ی تخصصی خود، به مطالعه‌ی حقوق بشر از دیدگاه اسلام روی آورد و در سال ۱۳۹۰ از طریق آزمون ورودی در رشته حقوق بین‌الملل دانشگاه پیام نور تهران پذیرفته شد. پایان نامه تحصیلی ایشان در این دوره «حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در نهج البلاغه» بوده است.
فعالیت‌های سیاسی ـ اجتماعی
دوره‌ی دبیرستان شجاع‌پوریان مقارن با سال‌های پایانی حکومت پهلوی بود و او با شرکت در تظاهرات علیه رژیم شاه، فعالیت سیاسی خود را از زمان دانش‌آموزی آغاز کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با شرکت در بسیج و مراکز مذهبی به تدریس قرآن، احکام و معارف دینی روی آورد و کلاس‌ها و سخنرانی‌های فراوانی را برگزار کرد. در سال‌های نخست جنگ تحمیلی، داوطلبانه به جبهه رفت و مجروح و جانباز گردید.
وی در دوران دانشجویی پیوسته از اعضای فعال انجمن‌های اسلامی بود و مسئولیت «کمیته‌ی جنگ» دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران را به عهده داشت و در اعزام دانشجویان به جبهه، نقش مؤثری داشت.
پس از حضور در دانشگاه شهید چمران اهواز در کسوت هیأت علمی، به تشکل «انجمن اسلامی مدرسین و اساتید دانشگاه‌ها»‌ پیوست و چندین دوره در شورای آن انجمن عضویت داشت. در انتخابات ۱۳۷۶ ریاست جمهوری، «عضو ستاد مرکزی ستاد انتخاباتی آقای خاتمی» در استان خوزستان بود.
در انتخابات ششمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی که در تاریخ ۲۲/۱۱/۷۸ برگزار گردید، در مرحله اول در حوزه‌ی انتخابیه‌ی شهرستان بهبهان با اکثریت ۲۸٫۵۴۹ رأی از ۸۷٫۸۴۵ آرای مأخوذه به مجلس شورای اسلامی راه یافت.
در مجلس ششم، در زمره‌ی نمایندگان فعال و اثرگذار بود و در دوره‌ی چهارساله‌ی این دوره از مجلس به عنوان نایب‌رییس اول کمیسیون فرهنگی برگزیده شد. دفاع منطقی و شجاعانه‌ی وی از جریان اصلاحات و دولت آقای خاتمی در قالب نطق‌های پر شور و مصاحبه‌های روشنگرانه و انتشار مقالات متعدد و به‌ویژه مدیریت «کمیسیون تحقیق و تفحص از سازمان صدا و سیما» از او چهره ای شناخته شده و اصلاح‌طلب در کشور ترسیم کرد.
در انتخابات هفتمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی که در تاریخ ۱/۱۲/۱۳۸۲ برگزار گردید، در مرحله‌ی اول با اکثریت ۳۵٫۹۹۶ رأی از ۷۲٫۵۸۷ رأی برای بار دوم به نمایندگی شهرستان بهبهان برگزیده شد. در مجلس هفتم و در غیاب چهر‌های معروف اصلاح‌طلبان در قالب ده نوبت نطق پیش از دستور از دستاوردهای دولت اصلاحات به خوبی دفاع کرد و همین امر منجر به ردّ صلاحیت او در انتخابات هشتمین دوره‌ی مجلس با استناد به بند‌های یک و سه؛ ماده‌ی ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات گردید.
در نهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی در همراهی با رویکرد عمومی اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم کاندیداتوری در انتخابات، داوطلب نمایندگی نگردید.
در هشتمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، «ریاست ستاد انتخاباتی آقای مهندس موسوی» را در استان خوزستان به عهده داشت و پس از آن متأثر از حوادث و شرایط پس از انتخابات، از فعالیت سیاسی و تدریس در دانشگاه شهید چمران بازماند.
در چهارمین دوره‌ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، که زمینه‌ی فعالیت مجدد اصلاح‌طلبان فراهم گردید، داوطلب شورای اسلامی شهرستان تهران گردید که این بار نیز به استناد بندهای ج و د ماده ۲۶ توسط هیأت اجرایی شهرستان تهران و هیأت نظارت استان تهران ردّ صلاحیت گردید. اما در بررسی نهایی، صلاحیت او توسط هیأت مرکزی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی، تأیید گردید و سرانجام در زمره‌ی منتخبان مردم شهرستان تهران در شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفت.
ولی‌الله شجاع پوریان اکنون عضو شورای اسلامی شهرستان تهران است و از سوی احمد مسجد جامعی (رئیس شورای اسلامی شهر تهران) معاونت اداری و اجرایی شورای شهر تهران را عهده دار است.
شجاع پوریان در ۱۳۶۸ ازدواج کرد و یک دختر و دو پسر دارد. همسر ایشان کارشناس مترجمی زبان انگلیسی است و دختر او دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و پسر بزرگش دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی علوم پزشکی تهران است. و آخرین فرزند او در مرکز استعدادهای درخشان تحصیل می کند.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا