گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ساعت : ۲۳:۴۱:۱۵
آخرین خبرها
خانه / آرشیو اخبار / پیشنهاد تشکیل کمیته مبارزه با فساد در کلانشهر تهران

پیشنهاد تشکیل کمیته مبارزه با فساد در کلانشهر تهران

 

شجاع‌پوریان، عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با «شرق»:

 

پیشنهاد تشکیل کمیته مبارزه با فساد در کلانشهر تهران

 

 

 

فاطمه جمال‌پور: «عملکرد مالی شهرداری شفاف نیست» این از نخستین تذکرهایی بود که از شورای‌چهارم تهران حتی پیش از آغاز جلسات علنی‌اش در تابستان۹۲ شنیده شد. اما در ادامه کار شورای‌چهارم هیچ گام جدی‌ای از سوی این شورا برای شفافیت مالی در شهرداری برداشته نشد و رویه شورای‌سوم پی گرفته شد. همچنان روند مجوزهای ساخت‌و‌ساز، فروش تراکم، تغییر کاربری‌ها، بررسی عملکرد و آرای کمیسیون ماده۱۰۰ و واگذاری‌ها شفاف نیست. سیاست، سیاست یک بام و چندهوایی است، مناطق ۲۲گانه شهری و سازمان‌ها و موسسات دیگر شهرداری هر کدام در کسب درآمد، ساز خود را می‌زنند، بررسی گزارش‌های حسابرسی و صورت‌های مالی سازمان‌ها و شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف شهرداری، حکایت از وجود ابهامات و اشکالات متعدد در فرآیند حسابرسی و بازرسی فعالیت‌های مالی آنها دارد و… . حالا اما تک‌صداهایی از شورای‌چهارم بلند می‌شود؛ تک‌صداهایی برای رسیدن به شفافیت مالی در شهرداری که بودجه سال آینده‌اش بالغ بر ۱۷هزارمیلیاردو۹۰۰میلیون‌تومان است با محوریت ولی‌الله شجاع‌پوریان با پیشنهاد تشکیل کمیته مبارزه با فساد، رحمت‌الله حافظی با پیشنهاد تشکیل دیوان محاسبات شهری و اسماعیل دوستی با تذکر‌های همیشگی‌اش.  دو روز پیش، معاون حقوقی شهرداری تهران از ۱۲هزار پرونده مفتوح علیه شهرداری در نهادهای مختلف خبر داده بود. چندی است که سازمان بازرسی کل کشور در زمینه‌های مختلف تخلف در شهرداری تهران فعال شده است و گزارش می‌دهد. نمایندگان مجلس درحال تدوین طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران و نگارش محورهایش هستند. ولی‌الله شجاع‌پوریان، نماینده شورای شهر تهران، روز گذشته در صحن شورا با اشاره به رنج‌بردن شهرداری از فساد مالی، پیشنهاد تشکیل کمیته مبارزه با فساد در کلانشهر تهران را داد؛ البته این نخستین بار نبود که شجاع‌پوریان نسبت به موضوع فساد در شهرداری تذکر می‌داد. او در اردیبهشت سال گذشته هم به این موضوع واکنش نشان داده بود. ادامه گفت‌وگوی«شرق» را با وی درباره فسادمالی در شهرداری و… می‌خوانید:
‌علت طرح پیشنهاد شما چه بود؟
 پدیده فساد در همه‌جا هست در کشور ما هم این پدیده به شکلی شده که هر روز از جایی خبری درباره فساد می‌رسد. به تعبیر رهبری، اژدهای هفت‌سری شده که هر سر را می‌زنند از جای دیگر سر برمی‌آورد؛ در شهرداری هم با توجه به حجم بالای گردش مالی، امکان ظهور و بروز و توسعه فساد وجود دارد. . من نمی‌توانم به گزارش‌های محرمانه استناد کنم اما سازمان بازرسی نسبت به وقوع تخلف و فساد مالی در شهرداری گزارش‌های متعدد به رییس شورا و قوه‌قضاییه و نهاد رهبری ارایه کرده و مجلس‌شورای‌اسلامی هم در پی تحقیق‌و‌تفحص از شهرداری تهران است.
‌بحث تحقیق‌و‌تفحص مجلس به کجا رسیده است؟
جمع وسیعی از نماینده‌ها طرحی را امضا و آماده کرده‌اند. محورهایش آماده شده و دنبال این هستند که این کار انجام شود.
‌در چه حوزه‌هایی تخلفات، بیشتر است؟
در حوزه‌های واگذاری، ساخت‌و‌ساز و فروش تراکم. روز گذشته شهردار تهران داریانی را به سمت رییس ستاد ارتقای سلامت و مقابله با فساد در شهرداری تهران منصوب کرد؛ یعنی خود قالیباف هم اقرار می‌کند این فساد وجود دارد. در مجموع همه ما باید تلاش کنیم بحث مبارزه با فساد را سیاسی نکنیم. اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارد آدم فاسد به هیچ اصلی، هیچ باوری و هیچ اصولی از انقلاب اعتقاد ندارد و دنبال جیب و منافع شخصی‌اش است.  بررسی گزارش‌های حسابرسی و صورت‌های مالی سازمان‌ها و شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف شهرداری حکایت از وجود ابهامات و اشکالات متعدد در فرایند حسابرسی و بازرسی فعالیت‌های مالی آنها دارد.  نحوه واگذاری برخی پروژه‌های عمرانی و زیرمجموعه‌های درآمدزا از جمله سالن‌ها و زمین‌های ورزشی، مجموعه‌های فرهنگی، سراهای محله و غیره به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی بدون رعایت تشریفات قانونی و با قیمت‌های بسیار نازل و فقدان شفافیت کامل درخصوص درآمدها و هزینه‌ها از جمله مواردی است که عملکرد مالی شهرداری تهران را در افکار عمومی با پرسش‌هایی جدی مواجه کرده است.
درخصوص واگذاری‌ها چه تخلفاتی رخ داده است؟
در شهرداری‌های تهران واگذاری‌های زیادی انجام شده؛ مجموعه‌های ورزشی‌، سالن‌ها، استخرها و زمین‌ها. وقتی این واگذاری‌ها را بررسی کردیم، مشاهده شد اولا در بعضی جاها مزایده اعلام نشده است، درحالی‌که باید مزایده قانونی اعلام می‌کردند و بدون داشتن تشریفات انجام شده‌اند. مجموعه‌ای که به صورت آزاد و کارشناسی قیمت‌ چندین برابر است، به قیمتی بسیار پایین‌تر واگذار شده است. حتی وام هم به طرف پرداخت کرده‌اند و اقساط بلندمدت برایش در نظر گرفته‌اند.  اگر شهرداری تهران برایش مبارزه با فساد مهم است باید از تشکیل کمیته مبارزه با فساد استقبال کند تا این کمیته با محوریت شورای‌شهر، در شورای شهر و زیر نظر شورای شهر تشکیل شود و کارشناسان کمک کنند.  شورای‌شهر تهران با، تشکیل کارگروه ویژه‌ای باید به بررسی این موارد پرداخته و ابهامات موجود را روشن کند. این کمیته می‌تواند با فراخوان از کلیه شهروندان تهرانی و از طرق دیگر، اسناد و مدارک دال بر فساد مجموعه‌ها را بررسی کند.
بخش‌هایی از نطق پیش از دستو شجاع‌پوریان:
بررسی مجوزهای ساخت‌وساز، فروش تراکم، بررسی تغییر کاربری، بررسی عملکرد کمیسیون ماده۱۰۰ و دیگر کمیسیون‌های مهم می‌تواند، بخشی از عملکرد این کمیته باشد تا ضمن شناسایی مبادی و مجاری فساد نسبت به اصلاح فرآیندها و رفع خلاء‌های قانونی اقدام شود. بررسی گزارش‌های حسابرسی و صورت‌های مالی سازمان‌ها و شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف شهرداری حکایت از وجود ابهامات و اشکالات متعدد در فرآیند حسابرسی و بازرسی فعالیت‌های مالی آنها دارد. من مانند همکار ارجمندم آقای حافظی بر تشکیل فوری دیوان محاسبات شهری تاکید می‌ورزم. از جمله مواردی که زمینه‌ساز گسترش تخلفات و فساد مالی و بی‌انضباطی اقتصادی در مجموعه عظیم شهر تهران شده است، فقدان خزانه‌داری کل و واحدی با هدف تمرکز دریافت‌ها و پرداخت‌هاست. مناطق ۲۲گانه شهری و سازمان‌ها و موسسات دیگر شهرداری بعضا با سلیقه‌های متفاوت به کسب درآمد می‌پردازند که می‌توان ساز و کار شفاف و دستورالعمل‌های اجرایی برای کسب درآمدها و دریافت‌ها و جلوگیری از بروز سوءاستفاده‌های مالی خزانه‌داری کل در شهرداری تهران را ایجاد کرد.
 این خزانه‌داری می‌تواند با تمرکز بر همه وجوه و درآمدهای شهر در یک حساب متمرکز هم امکان نظارت و بازرسی بیشتر را فراهم آورد و هم به توزیع عادلانه اعتبارات درمناطق مختلف کمک کند.  درصورت اعطای مزایا و امتیازات خاص از قبیل استخدام‌ها، واگذاری پروژه‌ها و موسسات و سازمان‌های درآمدزا به هریک از اعضای شورای شهر یا وابستگان آنها، این موارد بررسی و اگر حقوقی از بیت‌المال تضییع شده است، اعاده شود. همچنین امکان دسترسی رسانه‌ها به اسناد و مدارک مالی در شهرداری فراهم شود و در این راستا ضروری است وضعیت کنونی جلسات شورا که نیمی از آنها بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شود، اصلاح شود تا خبرنگاران و رسانه‌ها بتوانند همانند مدیران شهری و کارشناسان شورا در تمامی جلسات آن حضور داشته باشند.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا