گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ساعت : ۲۳:۳۰:۵۶
آخرین خبرها
خانه / آرشیو اخبار / روزنامه همدلی / روحانی رقیب نظام نیست

روحانی رقیب نظام نیست

آنچه می خوانید سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است  که مورخ ۲۸ خرداد ۹۶ به چاپ رسیده است.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت گسترده و حداکثری ملت ایران برگزار شد و انتظار می‌رفت با اتمام انتخابات و ثبت این حماسه بزرگ آرامش سیاسی در فضای جامعه حاکم شود. اکنون دکتر روحانی با کسب حدود ۲۴میلیون رای به عنوان رئیس جمهور منتخب باید به کار خود ادامه بدهد و در چنین شرایطی انتظار می‌رود تمامی ارکان و قوای سه‌گانه در تعامل با قوه مجریه به عنوان مهم‌ترین رکن دموکراتیک کشور و برگزیده مردم برای رفع مشکلات و مسائل جامعه هماهنگ شوند.

در چنین شرایطی وضعیت جامعه جهانی و به‌ویژه مسائل منطقه‌ای، ضرورت وحدت، انسجام و همدلی را در داخل کشور ایجاب می‌کند. آمریکا با هیات حاکمه جدید به دنبال ماجراجویی و آتش‌افروزی در کشورهای مختلف است و حتی از بیان تلاش برای تغییر رژیم در ایران ابایی ندارد، شرایط منطقه نیز سال‌هاست دستخوش آشوب و اغتشاش است. اقدامات تحریک‌آمیز برخی همسایگان برای به حاشیه راندن ایران نیز هوشیاری، تک‌صدایی و افزایش روحیه تساهل و تسامح را در فضای داخل می‌طلبد. از سویی اقدامات جدید داعش در پایتخت و تحرکات وسیع این گروه ‌تروریستی در استان‌های مرزی کشور نشان می‌دهد تا چه اندازه باید در برابر توطئه‌ها یکدل و هم‌صدا

باشیم.

با وجود این پیش‌گفته‌ها، شوربختانه با نگاهی به برخی موضع‌گیری‌های داخلی، ‌تریبون‌های رسمی و عمومی و محافل مذهبی در هفته‌ها و روزهای گذشته نگرانی‌ها را بابت تعمیق قطب‌بندی‌ها و اختلافات داخلی افزایش می‌دهد. برخی از فعالان سیاسی همچنان مانند شرایط روزهای رقابت بر تخریب‌ها دامن می‌زنند و بدون اینکه نشان بدهند پیام حضور مردم را درک کرده‌اند بر مواضعی تاکید می‌کنند که در انتخابات پذیرفته نشد و انتظار می‌رود به حرمت رای اکثریت، مواضع خود را تعدیل یا از طرق قانونی به دنبال افزایش پذیرش و مقبولیت عمومی برای موفقیت در دوره‌های آتی باشند. 

دکتر روحانی همان‌گونه که دولت را در شرایط سختی تحویل گرفت، همچنان نیز شرایط بغرنجی پیش رو دارد. متاسفانه مظلومیت دولت به قدری افزایش یافته است که بسیاری از ‌تریبون‌های عمومی و رسمی در اختیار مخالفان دولت قرار گرفته و آنها نیز بی‌محابا با دروغ‌بافی‌ مشغول تخریب دولت هستند. در برخی موارد این موضع‌گیری‌ها و تخریب‌ها چنان گسترده و بی‌پرده و صریح صورت می‌گیرد که گویی عده‌ای فراموش کرده‌اند که هنوز یک ماه نگذشته که دولت با رای اعتماد بالای مردم انتخاب شده و برای چهار سال دیگر نیز قرار است «گفتمان اعتدال» «تکرار» شود. 

باید بپذیریم دکتر روحانی نه یک رقیب برای بخشی از نظام، بلکه به عنوان مدیری برآمده از نظام و با داشتن سوابق مبارزات انقلابی پیش از پیروزی انقلاب، حضور مداوم در عالی‌ترین سطوح اداره جنگ، حضور در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و… قرار است در کانون طوفانی وضعیت داخلی و خارجی آرامش و ثبات را همچون چهار سال گذشته به مردم و نظام هدیه دهد و اگر همدلی، همراهی، تعامل و سعه صدر ارکان مختلف نظام و قوای سه‌گانه نباشد، نمی‌توان به موفقیت در چهارسال پیش روی این دولت و نه هیچ دولت دیگری چشم امید بست. باید بپذیریم موسم انتخابات تمام شده و سیاه‌نمایی و تخریب گسترده و استقبال از هر تحریم و دلیلی که ضعف دولت را به دنبال داشته باشد، در واقع تضعیف نظام، برهم خوردن ثبات و امنیت مردم و کشور است. مراجع عظام تقلید، ائمه جمعه و جماعات، مسئولان قوای سه‌گانه و نهادهای قدرتمند در فضای سیاسی در کنار رسانه ملی و رسانه‌ها باید آرامش و امید را به جامعه تزریق کنند. این که هر روز ما در گوشه‌ای از کشور شاهد حمله به دولت و پراکندن بذر یاس و تنفر در میان بخشی از جامعه و دوقطبی کردن آن باشیم، بدون شک گرهی از مشکلات باز نمی‌کند و شاید ما را به مسیری ببرد که خروج از آن به راحتی میسر نشود.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا