گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ساعت : ۰۰:۰۲:۳۶
آخرین خبرها
خانه / آرشیو اخبار / روزنامه همدلی / احتمالات انتخابات اردیبهشتی

احتمالات انتخابات اردیبهشتی

آنچه می خوانید سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است  که مورخ  28 فروردین ۹۶ به چاپ رسیده است. 

با اتمام زمان قانونی ثبت‌نام داوطلبان‏‏، چشم‌انداز روشن‌تری از انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی تحلیل‌گران قرار دارد. حضور چهره‌های سرشناس در انتخابات می‌تواند آزمون بزرگی برای سنجش و ارزیابی دموکراسی و مردم‌سالاری در کشور باشد، به شرطی که تمامی جناح‌های سیاسی و عوامل تاثیرگذار بر انتخابات با تن دادن به قواعد و ساختارهای دموکراتیک به دنبال انتخاب نهایی از دل صندوق آرا باشند. تردیدی نیست حضور چهره‌های متعدد و تاثیرگذار می‌‌تواند در افزایش مشارکت مردم موثر باشد، چرا که تنوع نظرات و دیدگاه‌ها در کشور ضرورت وجود نامزدهایی با گرایش‌های مختلف را ایجاب می‌کند. در جناح اصلاحات دکتر روحانی همچون دوره گذشته به عنوان گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای دومین بار نامزد انتخابات شد. اجماع همه احزاب و جریان‌های اصلاح‌طلب بر روحانی باعث شده اصلاح‌طلبان برخلاف دوره‌های گذشته خیلی زودتر گزینه نهایی خود را بشناسند و به مردم معرفی کنند. اگر در گذشته بخشی از هزینه، وقت و انرژی اصلاح‌طلبان صرف هم‌افزایی و اجماع نیروهای داخلی می‌شد، در این دوره دکتر روحانی با مقبولیت بالا در میان اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان، شانس موفقیت این جناح را افزایش داده است. بدیهی است نامزدی چهره‌های اصلاح‌طلبی چون اسحاق جهانگیری و محمد هاشمی که از توانمندی بالایی در عرصه‌های مدیریتی برخوردارند، به منظور پشتیبانی و حمایت از کاندیدای اصلی است و نگرانی بابت انشقاق در اصلاح‌طلبان وجود ندارد.
در نقطه مقابل حضور چهره‌های متعدد اصول‌گرا بار دیگر وجود اختلاف و انشقاق در این جریان را به نمایش گذاشت. ثبت‌نام رئیسی، قالیباف، احمدی‌نژاد، بقایی، زاکانی، حاجی بابایی، میرسلیم و سایر چهره‌های اصول‌گرا حاکی از آن است که تشکیل جمنا نیز نتوانست به اجماع اصول‌گرایان کمک کند. هرچند برخی تحلیل‌ها از هماهنگی میان کاندیداهای اصول‌گرا برای تحت فشارقرار دادن روحانی در مناظرات حکایت دارد، اما سابقه این افراد و ناکامی در دوره‌های گذشته نشان می‌دهد اصول‌گرایان در این دوره نیز شانسی برای اجماع ندارند و استراتژی خود را بر دو مرحله‌ای کردن انتخابات و رقابت نهایی در مرحله دوم بنا کرده‌اند. 
یکی دیگر از سناریوهای محتمل اصول‌گرایان در صورت ردصلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی، اجماع در روزهای پایانی انتخابات است. بدین صورت که اصول‌گرایان با گزینه‌های مختلف در انتخابات حاضر می‌شوند و با ارزیابی افکار عمومی و با تکیه بر نظرسنجی‌ها و قابلیت و توان کاندیداها در مناظرات نسبت به انتخاب گزینه نهایی و انصراف گزینه‌های فرعی اقدام می‌کنند. این سناریو در مورد رئیسی و قالیباف بسیار محتمل است. بدین صورت که هر دو گزینه اصلی در کوران انتخابات حضور دارند و فعالیت انتخاباتی خود را دنبال می‌کنند و در روزهای پایانی یکی به نفع دیگری انصراف دهد تا اصول‌گرایان نیز با تکیه بر این استراتژی به اجماع برسند. اما به دور از هر استراتژی و سناریویی از سوی اصول‌گرایان امکان موفقیت گزینه‌های اصول‌گرا(رئیسی- قالیباف) در انتخابات بسیار بعید است. رئیسی کارنامه اجرایی مبهمی دارد و به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و سیاست خارجی فاقد توانمندی و سابقه روشن است. قالیباف نیز دو بار شانس خود را آزموده و با شکست در هر دو دوره، به عنوان نامزدی شکست‌خورده وارد انتخابات می‌شود. ضمن اینکه عملکرد قالیباف در دوره ۱۲ ساله در شهرداری تهران با انتقادات و ابهامات اساسی بسیاری روبه‌روست و پرونده‌هایی چون دیون نجومی شهرداری تهران، حادثه پلاسکو، املاک نجومی و فعالیت‌های نمایشی و ناکارامد در تهران، رضایت‌مندی افکار عمومی از عملکرد و کارنامه او را کاهش
داده است. 
عبور از مرحله بررسی صلاحیت‌ها و آغاز تبلیغات رسمی کاندیداها می‌تواند تحلیل‌های دقیق‌تری را پیش روی تحلیل‌گران قرار دهد. در این میان اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان فارغ از استراتژی رقیب باید به دنبال حمایت از دکتر روحانی و تکرار انتخابات خرداد۹۲، در ۲۹اردیبهشت ۹۶ باشند.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا