گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۵:۱۲:۳۰
آخرین خبرها
خانه / آرشیو اخبار / روزنامه همدلی / تاملاتی پیرامون انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران

تاملاتی پیرامون انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است  که مورخ  12  شهریور ۹۵ به چاپ رسیده است. 

 

انتخابات هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران روز سه‌شنبه هفته جاری برگزار می‌شود تا تکلیف چهارمین و آخرین سال رئیس شورای دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران مشخص شود. در این زمینه بیان چند نکته شایان ذکر است:

۱- شورای شهر برخلاف مجلس که دارای کارویژه سیاسی است، بیشتر کارکرد اجتماعی، خدماتی و شهری دارد. نهاد شورا به صورت ملموس‌تر و نزدیک‌تر با امورات روزانه شهروندان سروکار دارد و هر تصمیمی که در صحن شورا به تصویب برسد، شهروندان را با پیش‌آمدها و اتفاقات جدیدی مواجه می‌کند. از این‌رو تلاش اعضای شورا در دوره چهارم بر این اصل استوار بوده که حتی‌الامکان از سیاسی‌کردن نهاد شورا پرهیز کنند، تا پیامدهای نامطلوب آن دامن دغدغه‌ها و مطالبات شهروندان تهرانی را نگیرد.

۲- هرچند شورا نهادی اجتماعی و خدماتی است، اما در سطح کلان متاثر از رویکردهای سیاسی است و احزاب و طیف‌های سیاسی هرکدام با رویکردها و نظرات خاصی در حوزه مدیریت شهری فعالیت می‌کنند، از این‌رو نباید پرهیز از سیاست‌زدگی در تصمیمات شورای شهر را به منزله عدم حضور سیاسیون قلمداد کرد؛ بلکه مراد این است که تصمیم‌گیری در موضوعات مختلف شهری مثل آلودگی هوا، ترافیک، حمل‌ونقل و آسیب‌های اجتماعی نباید بر اساس منافع جناحی بلکه با هدف حل مشکلات و معضلات شهر تهران صورت گیرد؛ لذا بدیهی است در نهادی همچون شورای شهر نیز رگه‌هایی از رفتارهای سیاسی مشاهده شود.

۳- دو فراکسیون تاثیرگذار اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در شورای شهر تهران در دوره چهارم حضور دارند که از برابری عددی نسبی برخوردارند. وجود چهره‌های مستقل و ورزشی باعث شده است که نتیجه انتخابات هیات رئیسه که به صورت سالانه برگزار می‌شود، تا آخرین دقایق متاثر از لابی‌ها و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده باشد. هرچند در سال اول اصلاح‌طلبان با معرفی مسجدجامعی به مدت یک سال ریاست شورای شهر تهران را تجربه کردند، اما در دو دوره بعد مهندس چمران به عنوان گزینه اصول‌گرایان بر این مسند نشست تا نشان دهد اجماع روی یک گزینه تا چه حد می‌تواند شکننده باشد

۴- بسان سال‌های پیش چمران و مسجدجامعی در انتخابات روز سه‌شنبه بازهم گزینه نهایی دوطیف سیاسی شورا هستند و با ارزیابی شرایط، آقای مهندس چمران از شانس بیشتری برخوردار است، اما مسجدجامعی دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. مسجدجامعی با توجه به امتیازات و مزایای مهم شخصیتی در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، مدیریتی و تجربه یک ساله مدیریت شورا گزینه مطلوب اصلاح‌طلبان برای انتخابات هیات رئیسه به شمار می‌آید. آنچه مسجدجامعی را از بسیاری از سیاسیون مستثنی می‌کند و گه‌گاهی با انتقاد برخی فعالان سیاسی مواجه می‌شود، اهتمام جدی مسجدجامعی برای رعایت اخلاق و پرهیز از زدوبندهای رایج در دنیای سیاست است. 

۵- به نظر می‌رسد ورزشکاران شورا در این دوره از انتخابات هیات رئیسه هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در این میان دو تن از آنان چون بدون وابستگی لیستی وارد شورا شده‌اند، دارای رای غیرقابل پیش‌بینی‌تری نسبت به سایر اعضا هستند و چرخش این دو به سمت هر یک از گزینه‌ها می‌تواند، او را به ریاست شورا نزدیک کند. 

۶- نتیجه انتخابات هیات رئیسه هرچه که باشد یک سال دیگر پیش روی همه اعضای شورای شهر قرار می‌دهد تا دین خود را نسبت به آرای شهروندان تهرانی ایفا کنند. رقابت‌های سیاسی در ریاست‌جمهوری، مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستا فرصتی است تا منتخبان مردم خود را در معرض قضاوت و ارزیابی همگان قرار دهند و رسالت اصلی در این میان حل و فصل مشکلات و دغدغه‌های مردم است. اعضای شورای شهر تهران نیز بعد از انتخابات هیات رئیسه یک سال دیگر فرصت دارند تا برای مشکلات عظیم زیست‌محیطی، ترافیکی، اقتصادی، فرهنگی و … تهران راهکاری بیندیشند؛ انتظار می‌رود با انتخاب رئیس شورا در سال پایانی دوره چهارم اعضای شورای شهر تهران به صورت جدی‌تر رسالت تقنینی و نظارتی خود بر مجموعه مدیریت شهری را ایفا کنند.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا