گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۳۷:۴۷
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / قلم، پاسخ قلم

قلم، پاسخ قلم

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است  که مورخ ۱۵ تیر ۹۵ به چاپ رسیده است.


در تقویم رسمی کشورمان چهاردهم تیرماه به عنوان «روز قلم» شناخته می‌شود. ارزش و اهمیت قلم فقط به دنیای امروز و پیشرفت جامعه بشری مرتبط نیست، بلکه چندین قرن پیش از این قرآن کریم در آغاز نزول با تعبیر «ن، وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه می‏نویسند» بر ارزش و اهمیت قلم را تاکید کرده است. در حدیث نبوی نیز مرکب قلم از خون شهید برتر دانسته شده است: مدادالعلماء افضل من دماء الشهداء»
پیدایش قلم و ابزار نوشتار در تاریخ بشریت نیز نقطه عطفی به شمار می‌آید که باعث شد مناسبات و تعاملات انسانی از ارتباطات کلامی و شفاهی به ارتباطات مکتوب متحول شود. قلم به ابزاری به خدمت بشریت تبدیل شد تا هم حافظ اسرار تاریخ، علوم و دانش انسان‌ها باشد و هم با حفظ گنجینه گرانبهای تجارب بشری، حلقه اتصال گذشته با حال و آینده شود. بی‌جهت نیست که قلم را یکی از عوامل اساسی بیداری انسان‌ها و پیدایی تمدن‌های عظیم می‌دانند.
به رغم ارزش و اهمیت قلم در همه اعصار و ادوار، اما ظلم‌ها و نامهربانی‌های زیادی در حق قلم، اهالی قلم و دوستداران آن رفته است. چه بسیار اندیشمندان و محققانی که هرچند با ابزار قلم به میدان معرفت و دانایی قدم گذاشتند، اما با تیغ تیز تحجر، انحصارطلبی و خودحق‌پنداری روبه‌رو شدند و چه بسا جان و مال خود را نیز در این راه از دست دادند و از آن سو نیز قلم‌هایی بودند که با وارونه‌سازی حق و باطل در راه کتمان حقیقت قدم برداشتند و به خدمت قدرت‌ها درآمدند و شان و منزلت قلم را پایمال کردند.
با این حال وقتی در روزگار معاصر از قلم سخن گفته می‌شود، ناگهان ذهن آدمی به سوی نویسندگان، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و اهالی رسانه و مطبوعات معطوف می‌شود. قلم‌به‌دستانی که تلاش می‌کنند با پاسداشت مقام قلم، رسالت راستین قلم را به‌جا آورند و باعث روشنگری، هدایت و افزایش آگاهی جامعه شوند. اما زمانی درد به جان دوستداران قلم رخنه می‌کند که عده‌ای تاب رویارویی با قلم را ندارند و تلاش می‌کنند با ابزار خشونت و تهدید، قلم را از رسالت واقعی خویش دور کنند. درعین حال تجربه نشان داده است هر گاه که اراده جمعی بر روشنگری، آگاهی‌بخشی و واقع‌گویی تاکید کند، قلم برنده نهایی خواهد بود و حرمت و اعتبار قلم و قلم‌داران پیروز عرصه‌های حق و باطل می‌شود.
آنچه این روزها اهالی قلم را در کشورمان بیش از هرچیزی می‌رنجاند، برخوردهای امنیتی با نویسندگان و اصحاب رسانه است. این قلم خواه به معنای واقعی‌اش باشد یا خواه مجازی آن، در هر صورت باید از تیررس سانسورها،‌ بدبینی‌ها،آیین‌نامه و بخشنامه‌های دستوری در امان باشد تا بتواند آزادانه رسالت خود را مبنی بر دانایی و روشنایی‌بخشیدن به فضای تاریک ذهن و حیات جامعه ایفا کند. اگر نظامیان بر قاعده موشک جواب موشک استوارند، اهالی قلم نیز بر این باورند که قلم باید پاسخ قلم باشد نه تهدید و خشونت که تیشه بر ریشه حق و حقیقت می‌زند. در روزهایی که با نام قلم متبرک شده بود، پیامک‌هایی از منابع ناشناس برای برخی از اهالی قلم ارسال شده بود که با منزلت و مقام شامخ قلم سازگار نیست و مغتنم است دولت محترم، وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و نهادهای امنیتی با بررسی و ریشه‌یابی این ماجرا که باعث سلب اعتماد مردم و دلسردی و یاس اهالی قلم می‌شود، برخورد کنند تا بیش از این خاطر نویسندگان و قلم‌به دستان را ناآسوده و آشفته نکنند.ریشه بسیاری از ناهنجاری‌ها، فسادهای اقتصادی و بحران‌های اجتماعی امروز جامعه ما ناشی از ایجاد محدودیت و مرزهای ساختگی برای قلم است، قلم‌های آزاد و مستقل می‌توانند حاکمیت، دولت و ساختار سیاسی را به اتاقی شفاف و شیشه‌ای تبدیل کنند که همگان از آنچه در پیش‌رو و پشت پرده می‌گذرد آگاه و مطلع باشند، به امید آن روز…

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا