گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۰۰:۰۴
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / چهارسالی به درازی یک چشم بر هم زدن

چهارسالی به درازی یک چشم بر هم زدن

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که مورخ ۹ خرداد ۹۵ به چاپ رسیده است. 


روز هفتم خردادماه آغاز رسمی دوره جدید فعالیت قوه مقننه پس از چهار سال و انقضای دوره پیشین مجلس است. مجلس دهم در سال جاری به دلیل تقارن روز هفتم خرداد با جمعه در روز هشتم خرداد با پیام مقام رهبری آغاز به کار کرده است. نظام جمهوری اسلامی از ساختار یک مجلسی که امروزه در برخی کشورها وجود دارد، برخوردار است. پارلمان مظهر اراده ملی است که هر چند اعضای آن با سایر مردم برابرند اما به دلیل مسئولیت خطیری که در پیگیری مطالبات مردم دارند از مصونیت پارلمانی و سیاسی که در غالب کشورهای پیشرفته پذیرفته شده است، برخوردارند. نمایندگان می‌توانند در جلسات علنی، کمیسیون‌ها و… آزادانه و بدون نگرانی به ایراد نطق و اظهار نظر بپردازند و مقامات رسمی دولتی و قضایی نمی‌توانند آنها را به دلیل اظهاراتشان مواخذه و مورد تعقیب قرار دهند. وظیفه اصلی قوه مقننه وضع قوانینی است که سازوکار آن در قانون تعیین شده است. همچنین مجلس دارای صلاحیت نظارتی از طریق ابزار و شیوه‌های پیش‌بینی شده در قانون اساسی و دیگر قوانین موضوعه کشور است. قوه مقننه ابزار و اهرم‌های متعددی در مقام اعمال نظارت قانونی خود دارد، از جمله رای اعتماد به وزیران، سوال کتبی و شفاهی، تحقیق و تفحص، استیضاح وزرا، رای عدم اعتماد و…
سوگمندانه باید گفت که در دوره‌های اخیر، مجلس شورای اسلامی از نقش کم نظیر خود تا حدود زیادی تنزل کرده و بسیاری از کارکردهای خود را از دست داده است. تا جایی که در دو دولت نهم و دهم نه تنها رئیس‌جمهور عملاً مجلس را به هیچ نمی‌انگاشت، بلکه وزرای آن دولت‌ها هم برای مجلس و نمایندگان آن ارزش نظارتی قائل نبودند. مجلس دهم در حالی شکل گرفت که غالب نمایندگان دوره نهم به دلیل نمایش عملکرد ضعیف از خود در پیگیری مطالبات مردم و حوزه‌های انتخابیه از گردونه رقابت‌ها حذف شده‌اند و جای آنان را اکثراً نمایندگان تازه‌نفس گرفتند. از سویی دولتی حاکم است که رئیس‌جمهور آن حقوقدان است و جایگاه قانونی مجلس و نمایندگان را به دلیل حضور ۲۰ساله در مجلس به خوبی می‌شناسد. از این‌رو انتظار می‌رود مجلس دهم و نمایندگان فصل جدید قوه مقننه با آشنایی و وقوف کامل بر وظایف و اختیارات قانونی خود، حداکثر بهره‌وری را از فرصت چهارساله فراروی خویش برای احیای جایگاه مجلس و نمایندگی کسب کنند.
مجلس دهم باید در گام اول به پایش قوانین ادوار اخیر مجلس همت گمارد و قوانینی که حقوق نمایندگان و مردم را واگذار کرده بود نسخ و فسخ یا ابطال کند. همچنین مجلس باید در تنقیح قوانینی که بیشتر جنبه سلبی و بازدارنده دولت و مجریان را داشته است کوشش کند. در پایان اینکه مجلس دهم در خصوص دفاع از حقوق شهروندان و پیگیری مطالبات جامعه مدنی و موکلان خود باید به سازوکار لازم بیندیشد. 
فراموش نکنیم که به تعبیر حدیث «الفرص تمر مرالسحاب» زمان بسان ابر می گذرد و طولی نخواهد کشید که عملکرد نمایندگان مجلس دهم در منظر و آیینه قضاوت مردم خواهد بود. نکند اگر بیش از دویست نفر از نمایندگان مجلس نهم در ایستگاه دهم مجلس از قطار پیاده شده‌اند، در ایستگاه یازدهم همه مسافران این قطار با رای مردم پیاده شوند.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا