گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۲۲:۰۷
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / سالی که گذشت سال مردم بود

سالی که گذشت سال مردم بود

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که مورخ ۲۷ اسفند ۹۴ به چاپ رسیده است. 

سال ۱۳۹۴ آکنده از حوادث و رویدادهای بی شماری در فضای سیاسی کشور بود. سالی که به نام سال «دولت، ملت، همدلی و همزبانی» مزین شد، اما شاید در طول سال در بخش‌هایی از کشور از جمله مجلس و برخی نهادهای حاکمیتی کمترین همدلی و همزبانی و تعامل با دولت نداشتند. از این منظر شاسته است واکاوی شود چه میزان دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی به راهبرد سال توسط رهبری پایبند هستند تا این نامگذاری در حد اسم و رسم باقی نماند. با این وجود سال ۹۴ دو حادثه مهم را در خود ثبت کرد. پرونده هسته‌ای ایران که بیش از یک دهه در عرصه بین‌المللی آسیب‌ها و ضررهای جبران‌ناپذیری را بر مردم و نظام وارد کرده بود با کلید دکتر روحانی و درایت دستگاه دیپلماسی مختومه شد و تصویب برجام در سال ۹۴ این سال را به سالی مهم در تعیین سرنوشت کشورمان و نقطه عطفی برای پیشرفت و توسعه کشور تبدیل کرد. حادثه مهم دوم سال ۹۴ برگزاری همزمان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان بود که نتایج آن با توجه به تمهیدات و برنامه‌ریزی پیش از انتخابات غیرقابل پیش‌بینی و معنادار بود. در انتخابات اسفند ۹۴ اگرچه چهره‌های اصلی و شناخته شده اصلاحات نتوانستند از صافی نهادهای نظارتی عبور کنند و شرایط رقابتی و عادلانه ای برای حضور طیف‌های سیاسی فراهم نشد، اما افزایش بینش و آگاهی مردم در این برهه حساس نتیجه‌ای را رقم زد که بسیاری از کارشناسان، تحلیل‌گران و حتی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب از تبیین و تحلیل آن عاجز ماندند. درواقع رای مردم در انتخابات ۹۴ همچون انتخابات ۹۲ صرفا رای به یک شخص نبود بلکه مردم با حضور در پای صندوق‌های رای به گفتمان اعتدال و اصلاحات و پرهیز از تندروی و رفع انحصارطلبی رای دادند. 


جامعه ایران در سال ۹۴ علاوه بر تجربه حوادث و مشکلاتی کوچک و بزرگ، یک فاجعه بزرگ انسانی را نیز پشت سر گذاشت. کشتار غیرانسانی شمار زیادی از زایران بیت‌الله الحرام به ویژه زوار ایرانی در حادثه موسوم به منا کام ملت ایران را در سال ۹۴ تلخ کرد، حادثه‌ای که چندی بعد در جریان اعدام شیخ نمر عالم مجاهد عربستانی تبعاتش را در جامعه به جای گذاشت و در اقدامی دور از تدبیر و به ظاهر خودسرانه اما هدایت شده سفارت عربستان در تهران مورد تهاجم قرار گرفت که متاسفانه باعث تلطیف افکار عمومی منفی نسبت به عربستان و تعویض جایگاه شاکی و متهم در عرصه بین‌المللی شد! همچنین درگذشت برخی از علمای دینی، هنرمندان، ورزشکاران و برخی شخصیت‌های مهم نیز از وقایع تلخ سال ۹۴ بود.


در عرصه اقتصادی مردم و دولت که وارث انبوه مشکلات دولت گذشته بودند، سال سختی را پشت سرگذاشتند. گرچه اوضاع اقتصادی کشور به نسبت سال‌های گذشته با ثبات بیشتری همراه بود اما تورم، بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم از دغدغه‌های اصلی مردم در اقتصاد بود. آنچه در حوزه‌های اقتصادی بیش از پیش زمینه رنجش جامعه را فراهم می‌کرد انتشار اخبار مربوط به فسادهای اقتصادی دولت گذشته و مبهم ماندن پرونده‌های فساد اقتصادی گذشته بود. موضوعی که به نظر می‌رسد در صورت تداوم آن زمینه تشدید شکاف و اعتماد بین مردم و نظام را باعث خواهد شد و ضرورت دارد برای جلوگیری از فساد و کاهش سونامی اختلاس و رانت‌خواری در کشور، تدابیر عملی و جدی اندیشیده شود. به نظر می‌رسد تصویب برجام و بهبود تعامل ایران با نظام بین‌الملل و رفع موانع ساختاری اقتصاد ایران، چشم‌انداز روشنی را پیش روی اقتصاد کشور قرار داده است.


در واقع در سال ۹۴ دولت یازدهم به بخشی از وعده‌های خود جامه عمل پوشاند، از جمله تصویب برجام، توقف منحنی ناامیدکننده تورم، تولید، نرخ ارز و…، گشایش نسبی در فضای فرهنگی و اجتماعی به رغم تداوم لغو کنسرت‌ها، برهم‌زدن سخنرانی‌ها و … و تنش‌زدایی و بهبود تعامل با نظام بین‌الملل تا حدودی عمل کرد و از مردم نمره قبولی گرفت، که علامت آن در انتخابات به خوبی آشکار شد، اما مطالبات مهم و جدی دیگری از مردم هنوز وجود دارد که تحقق آنها نیازمند عزم جدی‌تر دولت و پیگیری آنها در سال ۹۵ است.

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا