گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ........ هزار باده? ناخورده در رگ تاک است

امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت : ۰۴:۰۵:۴۰
آخرین خبرها
خانه / مقاله ها / روزنامه همدلی / پیروزی ۷ اسفند را تقسیم کنیم

پیروزی ۷ اسفند را تقسیم کنیم

آنچه می خوانید متن سرمقاله  روزنامه همدلی به قلم ولی الله شجاع پوریان است که مورخ ۱۲ اسفند ۹۴ به چاپ رسیده است.


انتخابات اسفند ۹۴ با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، فراز و فرودها، خاطرات و رویدادها و اتفاقاتش به پایان رسید؛ اگرچه همه انتخاباتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان برگزار شده هرکدام به دلایلی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند و پیام‌ها، پیامدها و دستاوردهای متفاوتی داشته‌اند؛ اما تردیدی نیست انتخابات اخیر هم در ابعاد بین‌المللی، منطقه‌ای و هم در سطح ملی پیام‌های مهمی داشت. مردم در این انتخابات حرف‌های ناگفته خود را از طریق صندوق رای به مسئولان رساندند و با منشی دموکراتیک و رویکردی مدنی به افراطی‌گری، قانون‌گریزی، تندروی، خودسری، خودحق‌پنداری، انحصارگرایی، مونولوگ‌گویی و خودمحوری و در یک کلام رفتارهای قیم‌مآبانه« نه» گفتند. 
معمولا پس از هر انتخاباتی صحبت از پیروزی گروهی و شکست عده‌ای می‌رود و عده‌ای درصدد مصادره آن برمی‌آیند؛ همان‌هایی که پیام حضور مردم را در انتخابات خرداد۹۲ درک نکردند و به جای توجه به مطالبات مردم، ابتدا تلاش کردند کاندیدای پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری را به نفع تفکر خود مصادره کنند و در گام‌های بعدی به تقابل با منتخب مردم پرداختند و این روزها نیز پیام روشن، شفاف و صریح مردم را نادیده گرفته‌اند و با توهم و «پیروزانگاری» در انتخابات؛ به نادیده‌گرفتن پیام رای‌دهندگان مبادرت می‌ورزند که اهمیت، تاثیر و حضورشان را در انتخابات ۷ اسفند به همگان اثبات کردند. اما به هرحال دوران رقابت در انتخابات ۹۴ به پایان رسید و از امروز باید میدان رقابت به عرصه رفاقت، همدلی و وفاق تبدیل شود. منتخبان مردم با هر طیف و گرایش سیاسی باید از خرداد ماه سال آینده در مجلس دهم گرد آیند و برای پیگیری منافع ملی و حل مشکلات و مطالبات عمومی مردم چاره‌اندیشی کنند. فراموش نکنیم بسیاری از کسانی که در این انتخابات ناکام ماندند، افرادی بودند که در دوره‌های مختلف منتخب مردم لقب می‌گرفتند و هیچ دور از انتظار نیست افرادی که امروز مشعوف از موفقیت خویش هستند در صورت عملکرد نامطلوب و بی‌توجهی به مطالبات اصلی مردم در انتخابات آینده از چشم مردم بیفتند. مردم نه برای کری‌خوانی و رقابت بلکه برای حل مشکلاتشان در پای صندوق‌های رای حاضر شدند. مرد و زن، پیر و جوان و مردمانی که هرکدامشان با دغدغه‌ها و مشکلات متعدد به فرداهای روشن امید دارند؛ آنها به کسانی« نه» گفتند که در همه این سال‌ها به جای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های پیگیری مطالبات عمومی و پیشبرد منافع ملی به دنبال مطالبات جناحی و منافع شخصی بودند، و تا جایی پیش رفتند که به جای قدردانی از خدمتگزاران کشور همچون دکتر ظریف، بر سرش فریاد زدند و به جای تعامل، نقد منصفانه و همراهی با دولت سنگ‌اندازی و چالش‌آفرینی کردند!
انتظار می‌رود انتخابات۹۴ افق‌های جدیدی را در صحنه سیاست داخلی ترسیم کند. این انتخابات مهر تاییدی دوباره بر ادامه راهی بود که از خرداد ۹۲ آغاز شده بود و این راه جز با رفاقت، همدلی و وفاق محقق نمی‌شود. برچیدن بذر کینه و گشودن در مهربانی و گذشت لازمه حرکت در این مسیر است. سال‌هاست بخش زیادی از انرژی، توان، وقت و هزینه را برای رقابت تلف کرده‌ایم، فارغ از اینکه همه ما با هر تفکر و گرایشی، بخشی از سرمایه اجتماعی این جامعه به شمار می‌آییم و اگر بتوانیم بعد از هر رقابتی، به سمت رفاقت برویم، بی‌تردید طعم این پیروزی‌ها شیرین‌تر خواهد شد. 
طرف پیروز این میدان تاکنون نشان داده است که قصدی برای کری‌خوانی و تحقیر حریف ندارد. پس می‌توان از شکست‌خوردگان نیز دعوت کرد که بر سر خوان این پیروزی بنشینند و سهمی از آن دریافت کنند.

 

درباره‌ی سردبیر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا